Budowa
Jak załatwić formalności związane z budową budynku?

Jak załatwić formalności związane z budową budynku?

Załatwienie wszystkich formalności związanych z budową domy trwa bardzo długo. Dużo osób nie wie, co powinien posiadać i wtedy ten czas znacząco się wydłuża. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jakich dokumentów i pozwoleń potrzebujesz.

Jakich formalności potrzebujesz?

Ilość rzeczy, które musimy załatwić przed budowaniem domu, jest bardzo duża. Łatwo się w tym wszystkim pogubić, ale przecież każdemu zależy, aby jego nowy dom jak najszybciej stanął i można było w nim mieszkać. Tutaj przedstawiamy wam dokumenty do budowy domu.

 • Wpis i wyrys planu miejscowego. Jednak tutaj ostrzegamy, że nie w każdym miejscu jest on obowiązkowy, więc najpierw musimy się zorientować, czy go potrzebujemy. Jeśli nie potrzebujemy tego dokumentu, musimy otrzymać decyzję o warunkach zabudowy.
 • Oświadczenie o możliwości przyłączenia się do sieci. Można również w zamian tego posiadać umowę z warunkami dołączenia do nich,
 • Zawiadomienie o rozpoczęciu dróg budowlanych.
 • Pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy,
 • Musimy posiadać mapę zasadniczą oraz mapę do celów projektowych,
 • Jeśli projektant zleci badanie gruntu lub jest on w złym stanie musimy uzyskać opinię geotechniczną,
 • Może być nam również potrzebna decyzja o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej, kiedy wcześniej ziemia była w ten sposób użytkowana,
 • Jeśli nasza działka nie posiada zjazdu z drogi publicznej, musimy otrzymać zezwolenie jego na zlokalizowanie,
 • Potrzebny będzie nam dziennik budowy,
 • Projekt budowy,
 • Zgoda na odstępstwo od przepisów, jeśli jest nam to potrzebne,
 • Oświadczenie kierownika budowy.

Jak widać formalności, jest bardzo wiele. Czasami będzie trzeba załatwić jeszcze inne pozwolenia, ale to już zależy od terenu, w którym będziemy się budować czy innych okoliczności.

formalności

Budowa domu krok po kroku

Gdy już wybraliśmy miejsce, w którym chcemy, aby został zbudowany nasz dom, musimy w urzędzie gminy lub miasta dowiedzieć się, czy można na tym terenie zbudować dom. Właśnie tam możemy zamówić wypis i wyrys z planu miejscowego, który będzie nam potrzebny. Czasami można go znaleźć na stronie internetowej. Jeśli jego nie będzie, musimy poprosić wójta, aby wydał decyzje o warunkach zabudowy. Następnie musimy złożyć wniosek o warunkach zabudowy. Z nią musimy dołączyć mapę zasadniczą,  oświadczenie o możliwości przyłączenia się do sieci uzbrojenia oraz pełnomocnictwo, jeśli będzie nas reprezentował projektant. Kiedy otrzymamy już decyzję o warunkach zabudowy, możemy wybierać projekt domu, który będzie trzeba złożyć w starostwie. Później trzeba będzie wystąpić o warunki przyłączenia mediów oraz otrzymać zezwolenie na wyjazd na działkę.

Kolejnym krokiem będzie otrzymanie opinii geotechnicznej od inżyniera, jeśli jest ona nam potrzebna. Następne dokumenty do budowania domu to decyzja o wyłączeniu działki z produkcji rolnej, jeśli kiedyś miała ona takie przeznaczenie oraz zgoda na odstępstwo od przepisów, kiedy nie można zbudować wymarzonego domu na danym terenie. Później należy uzyskać pozwolenie na budowę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *