Porady
Minimalny wkład własny 2022 – wszystko, co musisz wiedzieć

Minimalny wkład własny 2022 – wszystko, co musisz wiedzieć

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest wkład własny. Warto powiedzieć, że kredyty hipoteczne różnią się od innego typu pożyczek. Tutaj potrzebny będzie właśnie wkład własny, czyli np. jakaś konkretna część kwoty, którą pożyczamy od banku. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie dla banku, jednak każdy z banków może mieć nieco inne zasady dotyczące kwestii takich jak minimalny wkład własny 2022. Dlatego w tym artykule postaramy się rozwiać wątpliwości.

Ile wynosi minimalny wkład własny 2022?

Zgodnie z rekomendacją od Komisji Nadzoru Finansowego, wkład własny powinien wynosić 20% wartości kredytu, niezależnie od tego, czy jest to kredyt na dom, mieszkanie czy remont. Niektóre banki oferują niższy wkład własny – 10% wartości nieruchomości, którą planujemy kupić. Jednak w tym przypadku konieczny będzie zakup dodatkowego ubezpieczenia niskiego wkładu, chociaż część banków pokrywa ten koszt, dlatego najlepiej jest skonsultować się z pracownikiem konkretnego banku i dopytać o dostępne możliwości.

minimalny wkład własny 2022

Co może być wkładem własnym?

Warto wspomnieć o tym, że nie tylko zgromadzone oszczędności mogą stanowić wkład własny – w końcu nie każdy ma możliwość zaoszczędzenia takiej kwoty w gotówce. Minimalny wkład własny 2022 może zostać pokryty także przez darowiznę (najlepiej uzyskaną od kogoś z grupy podatkowej 0, aby uniknąć konieczności zapłaty podatku od darowizny). Inną możliwością jest nieruchomość, którą posiadasz, lub w przypadku kredytu hipotecznego na budowę domu – działka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *