Dom
Wkładka do zamka a zamek. Jaka jest pomiędzy nimi różnica?

Wkładka do zamka a zamek. Jaka jest pomiędzy nimi różnica?

Pod pojęciem „zamek” powszechnie rozumie się cały mechanizm, który za pomocą klucza jest w stanie otworzyć i zamknąć drzwi. W rzeczywistości jest to tylko część prawdy, ponieważ owszem istnieją zamki, które składają się z pojedynczego mechanizmu, ale duża część posiada jednak dwie osobne części, jakimi są wkładka do zamka i zamek.

Zamek do drzwi

Zamek jest tym większym i bardziej masywnym elementem. To on zazwyczaj zawiera w sobie blokadę, która przy zamkniętych drzwiach wchodzi w ościeżnicę. Dzięki temu zamyka i blokuje możliwość przesuwania się skrzydła. Istnieje wiele rodzajów zamków, w zależności od zastosowania. Dla przykładu może być zamek z jednym ryglem lub z wieloma, tak aby kontrolować więcej niż jeden punkt zamknięcia. Mogą być mechaniczne lub elektromechaniczne, zasuwkowe lub zapadkowe, oraz wiele innych rodzajów. Istnieje również szeroka gama kształtów i rozmiarów, aby zaspokoić każdą potrzebę.

Wkładka do zamka

Z kolei wkładka do zamka jest najmniejszym elementem, który jest umieszczony wewnątrz zamka. Jego funkcja polega zasadniczo na przyjęciu klucza i, jeśli jest on właściwy, przeniesieniu ruchu obrotowego klucza na mechanizm zamka. Istnieje również wiele różnych typów wkładek, a najpopularniejsze są bębenkowe. Dużą zaletą stosowania systemu składającego się z zamka i wkładki bębenkowej jest możliwość doboru obu elementów w taki sposób, aby spełniały wyższe normy bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *