Budowa
Ile kosztuje indywidualny projekt domu?

Ile kosztuje indywidualny projekt domu?

Własny dom to marzenie wielu osób. Często jest tak, że ci, którzy mogą je zrealizować, nie widzą, na jakie koszty muszą się przygotować. Każdy budynek musi mieć swój projekt, tak samo dom jednorodzinny, o czym zaraz wszystko powiemy.

Z czego składa się projekt domu?

Aby móc powiedzieć o koszt projekt domu, trzeba najpierw określić, czym ten projekt tak naprawdę jest i co się na niego składa. Pierwszą jego częścią jest projekt koncepcyjny. Jest to wstępny projekt, który ma pokazać wszystkie kondygnacje, w uproszczony sposób, przekroje, elewacje oraz szkice perspektywiczne, dzięki którym będziemy mogli zobaczyć dom z każdej strony. Później otrzymamy projekt budowlany.

Tworzy się go, aby otrzymać pozwolenie na budowę. Zawiera wszystkie elementy, które określone są odpowiednim rozporządzeniu. Ostatni jest projekt wykonawczy, posiadający projekt architektoniczny, konstrukcyjny oraz instalacyjny. Dzięki niemu można budować dom. Idąc do projektanta, otrzymamy cenę, która będzie obejmować te wszystkie elementy.

projekt domu cena

Od czego zależy cena projektu domu?

Pewnie wielu z was domyślało się, że na pytanie o koszty projektu domu trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Cena za tę usługę może się znacznie różnić. Przede wszystkim więcej zapłacimy, jeśli będziemy chcieli, aby ktoś stworzył nam projekt na bazie naszego opis. Można również zakupić gotowy plan, jednak nie wiele osób się na niego decyduje, bo każdy chce mieć idealny dla siebie dom. Z pewnością kupienie projektu jest tańsze, ale czy właśnie tego chcemy?

Kolejnym czynnikiem, który trzeba brać pod uwagę, to wielkość mieszkania. Im większy on będzie, tym koszt projektu domu będzie większy. Tak samo jest ze skomplikowaniem planu. Jeśli będzie ono unikatowe, trzeba będzie się liczyć ze zdecydowanie większym wydatkiem. W to wilcza się ilość potrzebnych instalacji czy np.: basen, o którym marzymy. Ostatnią rzeczą, która ma duży wpływ na cenę projektu, jest lokalizacja.

W większych miastach zapłacimy za to więcej niż w innych rejonach. Tutaj jednak nasuwa się myśl. Lepiej zainwestować więcej i mieć dom, jaki nam się marzy, czy kupić gotowy projekt i zapłacić mniej? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami.

Ile zapłacimy za wycenę domu?

Teraz też nie podamy wam jednej odpowiedzi, ale postaramy się przybliżyć temat. Przyjmuje się, że najmniejszą ceną projektu domu jest 150zł/m2. Jednak popularne i porządne firmy mogą poprosić od nas o wiele więcej. Nawet około 300zł/m2. Teraz musicie sobie tą ceną przemnożyć przez wielkość waszego przyszłego domu. Jednak nawet te wstępne ustalenia, mogą się różnić od tego co powie wam projektant. Najlepiej od razu się do niego udać. On najlepiej będzie mógł oszacować cena projektu domu. Możecie również sprawdzić wstępne koszty na stronie SARP – Stowarzyszenie Architektów Polskich. Tam będzie podane ile może wynieść nas plan oraz, jakie są możliwe procenty, które mogą wziąć od nas projektanci za stworzenie projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *