Dom
Okucia do drzwi – co to takiego?

Okucia do drzwi – co to takiego?

Drzwi bez okucia byłyby tylko kawałkiem wyrzeźbionej deski czy szkła. Te niewielkie elementy powodują, że jesteśmy w stanie zamykać i otwierać przestrzenie z łatwością. To one powodują, że w pełni możemy odciąć się od drugiego pokoju, poprzez poruszającą się barykadę. Chcesz dowiedzieć się, czym dokładniej są okucia do drzwi? Zapraszam do lektury!

Jakie elementy składają się na okucia do drzwi?

Najprościej mówiąc okucia do drzwi, to wszystko to, co okuwa drzwi. Są to małe elementy, bez których nie bylibyśmy w stanie otworzyć czy przesunąć wejścia. W ich skład wchodzą zamki, klamki, zawiasy, blachy, wkładki, zaczepy i wiele innych części, które składają się na końcowy wygląd naszych drzwi. Najbardziej znane firmy produkujące okucia to GERDA, Dierre czy Wikęd.

okucia do drzwi

Drzwi szklane a drewniane

Dobór okucia do drzwi będzie zależał od tego, z jakiego materiału pochodzi ich główna część. Jeśli jest ona drewaniana, to z pewnością zawiasy, które wybierzemy, muszą być wytrzymałe i mocne. Drewno jest bowiem ciężkie i potrzebuje silnych uchwytów, które będą utrzymywać drzwi w pionie. Najczęściej dobiera się wtedy okucia do drzwi wykonane z mosiądzu, aluminium albo stali. W przypadku drzwi szklanych najważniejsze jest, aby okucie zamontować do skrzydła równomiernie, nie obciążając jednej strony bardziej od drugiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *