Budowa
Urządzamy salon w stylu Art Deco

Urządzamy salon w stylu Art Deco

Przeszłość jest ogromną inspiracją. Nie tylko w sztuce czy poezji, ale również w urządzaniu wnętrz. Ostatnio bardzo popularny stał się styl Art Deco. Coraz więcej osób chce stylizować swój salon w ten sposób. Jak to zrobić? Przeczytaj ten artykuł i wszystkiego się dowiesz.

Czym jest styl Art Deco?

Żeby móc dobrze urządzić swój pokój w tym motywie, należy dowiedzieć się, czym on jest. Art deco to styl, który swoją największą popularność miał w dwudziestoleciu międzywojennym. W tym czasie zamożni Polacy zamieszkiwali wille, pałace czy kamienice, których salony były bardzo duże. Właśnie to miejsce było dla nich najważniejsze. W nim przyjmowali gości i spędzali wolny czas. Co za tym idzie, salon musiał być bardzo elegancki, a jego wielkość miała sprawić, że wszyscy będą mogli tam swobodnie przebywać. Dodatkowo w tym pomieszczeniu musiały być wygodne meble, który pomogą się im odprężyć. To właśnie tym powinny się kierować osoby, które chcą urządzić salon w stylu Art. Deco.

Art Deco

Fotele i sofy w stylu Art deco

Zacznijmy od foteli i sof. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, mają one bardzo duże znaczenie w tym stylu, ponieważ salon miał spełniać funkcję rozrywkowo – relaksacyjną.  Meble wypoczynkowe, które wybierzemy, powinny być eleganckie oraz wygodne. To są dwa najważniejsze elementy, na które musimy zwracać uwagę. Przejdźmy najpierw do wyglądu. Warto zwrócić uwagę na sofy stworzone z tkanin np.: aksamit czy zamsz. Bardzo ważne również było to, aby mebel posiadał różne zdobienia. Tutaj przede wszystkim na myśl przychodzą pikowane sofy.

Międzywojenni Polacy bardzo często je wybierali, jednak możemy skusić się również na marszczenia, ćwieki czy kolorowe nitki, które wspaniale będę wyglądać w art deco. Trzeba również zwrócić uwagę na wykończenie sofy czy fotela. Interesujące, drewniane nóżki czy niezwyczajne podłokietniki doskonale sprawdzą się w naszym pomieszczeniu. Mówiąc jeszcze o tych meblach, warto dodać, że powinny być one ozdobione poduszkami, które pozwolą nam wygodniej usiąść.

Jakie dodatki wybrać?

Ozdoby są również ważne w styl art deco we wnętrzach. Mieszkańcy międzywojennej Polski chcieli, aby ich dom godnie się prezentował, dlatego dużą uwagę przykładali do wszelakich ozdób. Zacznijmy od oświetlenia. W tym przypadku dominuje zasada im więcej, tym lepiej. Warto na środku salonu zamontować wielki i zdobny żyrandol. Sprawi on, że nasze pomieszczenie będzie wyglądać bardzo elegancko i bogato, a o to przecież nam chodzi. Zakupmy również lampy stojące, które dominowały w salon art deco. Przy wyborze oświetlenia zawróćmy uwagę na ich zdobienia.

Kolejną rzeczą są karafki czy tace. Ważne, aby były one widoczne, więc najlepiej położyć je na stole czy komodzie. Te rzeczy pokażą, że jesteśmy gościnni i chcemy godnie przyjąć naszych gości. Podsumowując, w art deco nie trzeba się hamować z dekoracjami. Jednak należy pamiętać, że wszystko powinno do siebie pasować i być estetyczne. Tylko wtedy przeniesiemy ten dwudziestowieczny styl do naszego salonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *