Budowa
Jak znaleźć dobrego producenta domów drewnianych?

Jak znaleźć dobrego producenta domów drewnianych?

Domy drewniane są coraz częściej wybierane przez inwestorów nie tylko jako budynki sezonowe, ale również całoroczne. Na ich rosnącą popularność wpływa szereg zalet wynikających z wykorzystania drewna jako głównego materiału konstrukcyjnego. Czym najlepiej się kierować, wybierając dobrego producenta domów drewnianych?

Technologia wznoszenia domów drewnianych

Decydując się na postawienie domu szkieletowego z drewna, należy zwrócić uwagę na sposób wznoszenia konstrukcji. Cechą typową dla tej technologii jest skorzystanie ze szkieletu drewnianego wypełnianego następnie izolacją termiczną. Ważne, aby rozstaw użytych elementów nośnych został dopasowany do rozmiarów budynku. Najczęściej stawia się je co 30, 40 lub 60 cm. 

Wpływ na trwałość i wytrzymałość budynku ma metoda wykonania połączeń, a także sposób zabezpieczenia przed wilgocią. Konieczne okazuje się więc zastosowanie efektywnej izolacji poziomej i pionowej oraz stworzenie skutecznego systemu drenującego.

W przypadku technologii wykorzystywanej przez producentów domów drewnianych, najczęściej spotkać się można z izolacją cieplną z wełny mineralnej. W połączeniu z folią paroizolacyjną takie rozwiązanie znacząco ogranicza straty ciepła w budynku i zapobiega wnikaniu do wnętrza pary wodnej.

Najważniejsze cechy domów drewnianych

Domy drewniane wzniesione w technologii szkieletowej charakteryzują się małą grubością ścian zewnętrznych. Stwarza to lepsze możliwości aranżacyjne, ze względu na uzyskiwanie wewnątrz większej powierzchni użytkowej. 

Na uwagę zasługuje też fakt, a że podczas budowy domów drewnianych nie ma konieczności przeprowadzania prac mokrych, co znacznie skraca czas potrzebny na wzniesienie budynku. Umożliwia to realizację zleceń niezależnie od pory roku i warunków pogodowych. Producent domów drewnianych jest więc w stanie zrealizować projekt w czasie znacznie krótszym niż ma to miejsce w przypadku wznoszenia budynków tradycyjną metodą murowaną. 

Naturalny surowiec sprzyja powstawaniu w pomieszczeniach korzystnego mikroklimatu. Użytkownicy domów drewnianych cenią sobie optymalne warunki wilgotnościowe panujące we wnętrzu. Dodatkowo drewno z jednej strony cechuje się łatwością obróbki, a z drugiej — bardzo dobrze tłumi dźwięki i szybko się nagrzewa. 

producent domów drewnianych

Dobry producent domów drewnianych, czyli jaki?

Dobry producent domów drewnianych powinien wykorzystywać do wznoszenia domów wyłącznie suche drewno konstrukcyjne o optymalnej wilgotności, zabezpieczone przed ogniem i korozją biologiczną. Zbyt duża zawartość wody w elementach konstrukcji skutkować będzie spadkiem izolacyjności cieplnej oraz kurczeniem się materiału. 

Inwestorzy oczekują od konstrukcji drewnianych odporności na warunki atmosferyczne oraz wysokiej estetyki. Wiele osób zwraca również uwagę na czas, w jakim firma realizująca budowę deklaruje się wcielić projekt w życie. Ogromne znaczenie ma także kompleksowość oferowanych usług i atrakcyjna cena. Dobrze, jeśli wykonawca oferuje usługę dowiezienia niezbędnych prefabrykatów wliczoną w koszty całego przedsięwzięcia.

Podczas wznoszenia domu z prefabrykatów bardzo istotna jest kwestia stworzenia fundamentu pod budynek. Wielu producentów domów drewnianych oferuje korzystne rozwiązanie, które pozwala na skrócenie czasu potrzebnego do postawienia budynku. Mowa tu o płycie fundamentowej, która – w przeciwieństwie do klasycznej technologii – gwarantuje brak powstawania mostków termicznych i zapewnia skuteczniejszy rozkład obciążeń. Jednocześnie taka opcja doskonale sprawdza się w przypadku konieczności posadowienia budynku na gruntach cechujących się słabą nośnością lub narażonych na zawilgocenie. 

Podsumowując, dobry producent domów drewnianych powinien oferować klientom realizację zleceń z zastosowaniem najwyższej jakości surowców odpornych na warunki atmosferyczne. Jednocześnie ważne jest, aby uwzględniał wszystkie potrzeby inwestorów wynikające z całego procesu wykonawczego i dopilnował kolejności poszczególnych etapów przeprowadzania prac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *